Úvod / Syndrómy / Barrettov syndróm

Barrettov syndróm

Barrettov syndróm sa inak tiež označuje ako Barrettov pažerák. Jeho podstatou je situácia, kedy sa sliznica dolnej časti pažeráka začne premieňať v iný typ sliznice, ktorý nachádzame skôr v čreve (odborne sa tejto postupnej zmene hovorí intestinálna metaplázia). Jedná sa o relatívne nebezpečný stav, ktorý treba sledovať, a ktorý môže prejsť v rakovinu pažeráka. Čo je to Barrettov syndróm ako vzniká, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny Barrettovho syndrómu:


Príčinou vzniku tohto stavu je často refluxná choroba pažeráka, ktorej častý príznak je pálenie záhy. Je relatívne častá, býva spojená s bráničnou kýlou a dochádza pri nej k návratu žalúdočnej šťavy do dolného úseku pažeráka.

Sliznica pažeráka je kyslým žalúdočným obsahom poškodzovaná a to v nej môže vyvolať príslušné zmeny.

Prejavy:

Barrettov pažerák sa sám o sebe neprejavuje, chorý môže pociťovať pálenie záhy a bolesti na hrudi, ale niekedy je refluxná choroba bezpríznaková. Problém je, že v sliznici Barrettovho pažeráka môže dôjsť k nádorovému bujneniu a vzniká jedna z foriem rakoviny pažeráka. Tá sa potom prejavuje poruchami prehĺtania, niekedy bolesťou a v prípade útlaku dýchacích ciest i dýchavičnosťou. V prípade rozšírenia rakoviny po tele potom klasicky vedie k celkovej zhýralosti, strate na váhe a až k smrti.

Diagnostika:

Diagnózu Barrettovho pažeráka určí gastroenterológ, ktorý pažerák vyšetrí endoskopickým prístrojom.

Chorá sliznica sa dá spoznať voľným okom, je začervenaná a od normálnej sliznice odlišná. Definitívne potvrdenie spočíva až v odobratí drobnej vzorky sliznice a jej histologickom vyšetrení, ktoré slizničnej zmeny potvrdí.

Liečba:

Liečba už vzniknutého Barrettovho pažeráka neexistuje, ale jeho rozvoj môže byť úspešne zastavený liekmi zo skupiny blokátorov protónovej pumpy (napr. lieky Helicid, Omeprazol, Lanzul Controloc, Nolpaza, Pantul, Emanera a Rabeprazol), ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy.

Do úvahy prichádza aj chirurgický zákrok, ktorý lepšie oddelí pažerák od žalúdka a tým zníži riziko vniknutia žalúdočných štiav do pažeráka.

U pacienta s preukázaným Barrettovým syndróm je nutné robiť pravidelné endoskopické vyšetrenie s biopsiami a v prípade preukaze vzniku zhubného nádoru sa musí postihnutá časť pažeráka chirurgicky odstrániť.

Barrettov syndróm
5 (99%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *