Úvod / Syndrómy / Ashermanov syndróm

Ashermanov syndróm

Ashermanov syndróm je označenie pre gynekologickú poruchu, pri ktorej došlo ku zrastom maternice. Má za následok zmenšenie objemu dutiny maternice, v ťažkých prípadoch až jej úplnému vymiznutiu. Čo je to Ashermanov syndróm, aké má príčiny, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny Ashermanovho syndrómu:


Možných príčin vzniku zrastov je niekoľko, najčastejšie sa jedná o následky vnútromaternicových poranení pri gynekologických zákrokoch, najčastejšie pri kyretáži (vyšetrenie maternicovej dutiny pomocou lyžicového nástroja) – niekedy ako vyšetrovacia metóda, niekedy ako zákrok vykonávaný pri umelom ukončení tehotenstva, či po pôrode. To isté platí aj pre chirurgické zákroky na maternici (cisársky rez, odstránenie myómov a pod). Po tom všetkom môže Ashermanov syndróm vzniknúť.

Prejavy:

Zrasty maternice sa môžu prejaviť poruchami menštruácie, niekedy aj jej vymiznutím, kedy zabráňujú odtoku krvi. Niekedy môže dôjsť k znepravidelneniu či vymiznutiu menštruačného krvácania aj z toho dôvodu, že zjazvené zrastajúce tkanivo maternice stratí schopnosť odpovedať na hormonálne podnety.

Okrem toho sa môžu vyskytovať bolesti brucha a vzhľadom k narušeným anatomickým pomerom v maternici sa žena môže stať neplodnou. Aj pri zachovanej plodnosti je vyššie riziko samovoľného potratu a u žien tehotných s Ashermanovým syndrómom častejšie nachádzame rôzne poruchy vývoja placenty.

Diagnostika:

Zrasty možno najlepšie určiť „na vlastné oči“ pri endoskopickom vyšetrení maternice, tj. pri hysteroskopii.

Liečba:

Zrasty možno mechanicky rozrušiť. Väčšinou sa vykoná operačná hysteroskopia, kedy sa pod optickou kontrolou zavedú operačné nástroje a nimi sa zrasty zruší. Prognóza nie je však príliš dobrá, pretože zrasty sa môžu po čase objaviť znova.

Ashermanov syndróm
4.9 (97.27%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *