Úvod / Príznaky / Zvracanie črevného obsahu (Miserere)

Zvracanie črevného obsahu (Miserere)

Zvracanie črevného obsahuZvracanie črevného obsahu odborne označujeme ako Miserere a ide o príznak sprevádzajúci určité ochorenia tráviaceho traktu. Niektoré z týchto chorôb môžu byť akútne a smrteľne nebezpečné, preto si o Miserere povedzme niečo bližšieho.

Zvracanie črevného obsahu a jeho príčiny:


Miserere nie je bežný príznak a obvykle ho nájdeme vtedy, ak sa u pacienta rozvinie črevná nepriechodnosť čiže ileus ( patrí medzi náhle brušné príhody ). V takom prípade sa v črevách hromadí stolica, ktorá spôsobí roztiahnutie čreva. Ak nie je stav vyriešený, môže sa črevná peristaltika a sťahy brušnej svaloviny začať snažiť vrátiť črevný obsah smerom do žalúdka, odkiaľ je potom vyzvracaný.

Menej často sa môže zvracanie črevného obsahu objaviť vtedy, keď sa z nejakého dôvodu vytvorí fistula (abnormálna spojka) spájajúca niektorú časť čreva s žalúdkom. Priechod črevného obsahu fistulou späť do žalúdka môže viesť k zvracaniu zapáchajúceho obsahu.

Prejavy:

Miserere sa prejaví opakovaným zvracaním páchnuceho obsahu, ktorý pochádza z čriev. Čím nižšie v čreve je prekážka vyvolávajúca nepriechodnosť, tým viac sa črevný obsah blíži k stolici, a tým nepríjemnejší je to zápach. Pri zvracaní obsahu dolnej časti čreva možno bez preháňania hovoriť o zvracaní stolice (fekulentné zvracanie).

Miserere sa väčšinou nevyskytuje u inak dobre sa cítiaceho človeka, daný jedinec väčšinou trpí aj ďalšími príznakmi náhlych brušných príhod ( bolesti brucha, zástava vetrov, nechutenstvo a ďalšie).

Diagnostika:

Diagnózu stanovuje zvyčajne chirurg na základe. Okrem rozpoznania zvracania črevného obsahu je potom nutné určiť príčinu tohto stavu, čo znamená diagnostickú súvahu rôznych foriem črevnej nepriechodnosti.

Liečba:

Zvracanie črevného obsahu je len príznak a riešiť je teda nutné vyvolávajúcu príčinu. Liečba ileóznych stavov môže byť však zložitá a v mnohých prípadoch si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *