Úvod / Príznaky / Výtok z prsníka

Výtok z prsníka

Výtok z prsníkaVýtok z prsníka môže mať viacero rozličných príčin. Netreba hneď panikáriť, pretože väčšina z nich nie je závažná, napriek tomu sa však oplatí mať sa na pozore a vždy navštíviť lekára, ak je vo vytečenej tekutine prímes krvi, ak si žena nahmatá v prsníku hrčku a ak tekutina vytečie bez tlakového dráždenia prsného tkaniva. Čo všetko môže spôsobiť výtok z prsníka? Viac podrobnosti sa dočítate v nasledujúcom článku.

Výtok z prsníka a jeho príčiny:


1. Tehotenstvo a dojčenie

K výtoku malého množstva mlieka z prsníka bežne dochádza v období tehotenstva a dojčenia, kedy sa prsia plnia mliekom vplyvom hormonálnych zmien. K výtoku mlieka ľahšie dochádza pri stlačení prsníka alebo pri jeho stlačení v tesnej podprsenke. Malé množstvo mlieka môže z prsníka vytiecť aj v období niekoľkých mesiacov po ukončení dojčenia než sa produkcia mlieka celkom zastaví.

2. Infekcia

Infekcie prsníka (mastitídy) môžu spôsobiť opuch, začervenanie a bolesť prsníka. Z prsníka potom môže vytekať tekutina vznikajúca pri zápalovom procese, alebo priamo zakalený hnis. Okrem týchto ťažkostí býva väčšinou prítomná horúčka.

3. Nezhubné nádory prsníka

Medzi nezhubné nádory , ktoré môžu spôsobiť výtok z prsníka patrí napríklad tzv. intraduktálny papilóm, alebo fibroadenóm. Prejaví sa ako nebolestivá hrčka v prsníku, niekedy môže vyvolať aj výtok. Vyšetrenie je dôležité pre nutnosť odlíšenia tohto nálezu od ložiska rakoviny prsníka.

4. Rakovina prsníka

Väčšina foriem rakoviny prsníka môže spôsobiť výtok tekutiny z bradavky. Je preto dôležité nechať sa vyšetriť gynekológom, ak je výtok krvavý, pokiaľ ide o opakovaný výtok len z jedného prsníka a ak je súčasne prítomná novo identifikovaná hrčka v prsníku.

5. Prolaktinóm

Tento nádor hypofýzy vytvára zvýšené množstvo hormónu prolaktínu, ktorý ovplyvňuje tvorbu mlieka v prsiach. Nádor tiež môže svojim rastom narušiť nervy vedúce informácie o zraku v zmysle straty periférneho videnia a obmedzenia zorného poľa. Okrem prolaktinómu môže byť hodnota prolaktínu zvýšená aj u Cushingovej choroby, akromegálií, sarkoidózy a účinkom niektorých liekov (hormonálna antikoncepcia, niektoré antidepresíva, niektoré prokinetiká pod.).

Výtok z prsníka
5 (99.35%) 31 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *