Úvod / Príznaky / Paličkovité prsty

Paličkovité prsty

paličkovité prstyPaličkovité prsty sú pomerne zvláštnym nálezom. Nemusia vôbec nič znamenať, ale sú prítomné aj u viacerých chorobných stavov. Čo tento stav spôsobuje, ako ho diagnostikovať a ako ho liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny paličkovitých prstov:


Príčinou sú zrejme cievne zmeny drobných tepienok v prstoch, ale osobne mi nikto presný mechanizmus vzniku tohto javu nebol schopný vysvetliť.

K zmenám dochádza u mnohých chorôb spojených s horšeným okysličovaním krvi (tj. s hypoxémiou). Ďalej pri vrodených srdcových chybách (napr. Fallotova tetralógia), pľúcnej hypertenzie, chorobách pľúc ako je CHOCHP, pľúcnej fibróze, rozsiahlych nádoroch pľúc, tuberkulóze, bronchiektázii, apod.

Vyskytujú sa aj u chorôb pečene, napríklad u cirhózy pečene. Okrem toho je nutné zdôrazniť, že sú často neškodným nálezom, kedy žiadnu vážnu príčinu nezistíme.

Prejavy paličkovitých prstov:

Ide o rozšírenie a zmohutnenie posledných článkov prstov, ktoré tak dostávajú vzhľad paličiek. Často dochádza k súčasnej deformácii nechtov, ktoré dostávajú tvar hodinových sklíčok.

Diagnostika:

Paličkovité prsty si lekár väčšinou všimne len pri pohľade na ne. Ďalšie prípadné vyšetrenia vedú k zisteniu stavu a funkcie pečene, pľúc a srdca. Zaujímavou formou diagnostiky je tzv. Schamrothov test (Schamrothovo znamenie).

Liečba paličkovitých prstov:

Samotná liečba tohto príznaku nie je možná, pri zistení ochorenia pľúc, srdca, alebo pečene je nutné liečiť tieto choroby.

Paličkovité prsty
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *