Úvod / Príznaky / Opuchy

Opuchy

OpuchyOpuchy sú častým prejavom mnohých ochorení. Klasický opuch časti tela viditeľný voľným okom vzniká hromadením tekutiny mimo cievy v okolitých tkanivách. Je však dobré si uvedomiť, že môžu vzniknúť aj opuchy v telových dutinách (pohrudnice, brucha) alebo opuchy niektorých tkanív a orgánov (opuchy dolných končatín, pľúcny edém) Než sa pustíme do jednotlivých príčin opuchov, ktorý je veľa, je dobré si opuchy rozdeliť a povedať si niečo o mechanizmoch ich vzniku.

Rozdelenie:


Opuchy pomerne delíme do dvoch skupín.

 1. Miestne opuchy

V tomto prípade vznikne opuch v jednej určitej časti tela, klasicky podkožne. Príčina býva väčšinou miestna.

2. Celkové opuchy

Tu spadajú opuchy viacerých častí tela. Príčiny vedúce k ich vzniku bývajú skôr systémové.

Presuny tekutiny medzi kapilárami a tkanivami:

Mechanizmus vzniku opuchov si najlepšie vysvetlíme na najdrobnejších krvných cievach (kapilárach). Kapiláry sa nachádzajú vo všetkých tkanivách a prebieha v nich výmena živín a odpadových látok medzi krvou a tkanivom.

Na presunoch krvnej tekutiny medzi krvným cievami a tkanivami sa podieľa tieto faktory:

 1. Tlak krvi

Krv ako každá tekutina má svoj tlak, ktorý umožňuje vytláčanie tekutiny (a živín) von z krvi do tkanív.

2. Tlak krvných bielkovín

Bielkoviny v krvnom riečisku vytvárajú svoj vlastný tlak, ktorý sa volá onkotický. Nebudeme to fyzikálne rozvádzať, ale tento tlak pôsobí proti tlaku krvi a pomáha udržiavať tekutinu v krvných cievach, prípadne pomáha pri nasávaní tekutiny z tkanív do krvi.

3. Priepustnosť steny kapilár

Steny drobných kapilár sú dosť priepustné, takže pri správnej súhre vyššie uvedených tlakov umožnia priechod tekutín medzi cievou a tkanivom.

Mechanizmus vzniku opuchov:

1. Zvýšenie krvného tlaku v kapiláre

Pokiaľ bude tlak krvi na konci kapiláry vyšší ako onkotický tlak, tak to zabráni návratu tekutiny do krvnej cievy. Tekutina sa preto bude hromadiť v tkanivách.

2. Zníženie onkotického tlaku

Tento tlak je závislý na množstve bielkovín v krvi. Ak je v krvi málo bielkovín, poklesne onkotický tlak. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade potom onkotický tlak na konci kapiláry bude nižší ako tlak krvnej tekutiny a to zabráni návratu tekutiny

3. Zvýšená priepustnosť kapilár

Ak dôjde z akéhokoľvek dôvodu k zvýšeniu priepustnosti steny kapilár, môže do okolitého tkaniva prechádzať z krvi viac tekutiny. Vznikne opuch.

4. Porucha odtoku tekutiny lymfatickými cievami

Vzhľadom na to, že asi 10% objemu tekutiny sa z tkanív odvádza lymfatickým systémom sa pri poruche odtoku lymfy začne hromadiť tekutina v tkanivách.

A to je všetko. Choroby spôsobujú opuchy cez jedným vyššie uvedeným mechanizmom a ich kombináciami. A aké stavy sú za opuchy zodpovedné? Uvedieme tie najčastejšie.

Príčiny opuchov:

 1. Srdcové zlyhávanie

Pri srdcovom zlyhávaní prestáva srdce plniť funkciu pumpy a pred srdcovými oddielmi sa začne v cievach hromadiť krv, ktorú srdce nezvláda prečerpávať. Pred ľavú polovicou srdca sa krv nahromadí v pľúcnom obehu a cez stenu ciev sa prefiltruje do pľúc – vzniká pľúcny edém. Viac o srdcovom zlyhávaní a pľúcnom edéme nájdete v príslušných textoch. Pred pravou polovicou srdca sa krv hromadí v žilách tečúcich k srdcu. To sa najviac prejaví na dolných končatinách, ktoré opuchnú.

Oproti trombóze je pre srdcové zlyhávanie typický opuch oboch dolných končatín.

2. Alergia

Alergická reakcia vedie k zvýšeniu priepustnosti cievnych stien a k vzniku opuchov. Ťažká alergická reakcia (anafylaktický šok) môže viesť k opuchom celého tela, pričom najnebezpečnejšie sú opuchy dýchacích ciest, ktoré môžu človeka udusiť. Tekutina, ktorá sa pri takto silnej alergickej reakcii vyleje do tkanív, potom chýba v cievach a kvôli tomu môže dôjsť k zrúteniu krvného obehu a ku smrti.

3. Zápaly

Zápaly akejkoľvek príčiny (teda infekčné aj neinfekčné) majú za následok rozšírenie ciev a zvýšenie priepustnosti cievnych stien. Zápalové ložiská sú preto začervenané a opuchnuté. Zoberme si ako príklad komárie uštipnutie, artrózu (neinfekčné zápaly) či hnisajúce akné (infekčný zápal). Nutné je dodať, že tkanivové opuchy pri zápaloch nie sú doménou kože a podkožia, ale dochádza k nim aj vo vnútorných orgánoch – stena apendixu je pri jeho zápale opuchnutá tiež.

4. Lymfedém

Akékoľvek narušenie lymfatických ciev v určitej časti tela vedie k opuchom. Je to preto, že lymfatické cievy odvádzajú oných 10% tekutín z tkanív a ak prestanú fungovať, v tkanivách sa začne tekutina hromadiť. Všetky detaily vrátane príčin a liečby nájdete v príslušnom článku.

5. Cirhóza pečene

Cirhóza spôsobuje najmä únik tekutiny do dutiny brušnej, tomuto javu sa hovorí ascites. Spolu tu pôsobia dva faktory. Po prvé krv cirhotickou pečeňou zle preteká a hromadí sa v cievach pred nimi. Preto sa v týchto cievach zvýši krvný tlak a tekutina sa začne cez steny ciev filtrovať do brušnej dutiny. Navyše cirhotická pečeň prestáva správne fungovať a nevyrába dostatok bielkovín, čím klesne ich koncentrácia v krvi.

K tomu sa pripája aj nedostatok bielkovín z podvýživy, pretože väčšina pacientov s cirhózou v našom štáte sú chronickí alkoholici (a tí míňajú peniaze skôr za alkohol než za jedlo).

6. Nedostatok proteínov v krvi

Tento stav je typický pre podvyživené osoby a pre niektoré choroby obličiek. Ak sú v chorých obličkách straty bielkovín do moču vyššia ako 3 gramy denne, hovoríme o tzv. nefrotickom syndróme. Ťažká podvýživa má v dôsledku nedostatok prijímaných bielkovín a pokles ich koncentrácie v krvi. Kvôli tomu sa zníži onkotický tlak v krvi a tekutina sa vo zvýšenej miere filtruje do tkanív.

Klasické podkožné opuchy a voda v brušnej dutine (ascites) sú charakteristické pre fotky podvyživených afrických detí.

Podobný problém nastáva u niektorých ochorení obličiek, kedy poškodené obličky prepúšťa do moču veľké množstvo bielkovín. Koncentrácia bielkovín v krvi potom logicky poklesne.

7. Upchatie žilového systému

Ak dôjde k upchatiu žíl, čo je typické najmä pre trombózu žíl dolnej končatiny, nemôže krv odtekať a začne sa v končatine hromadiť. Tým sa v tamojších cievach zvýši tlak krvi a tá sa začne filtrovať do tkanív. Preto je noha pri trombóze opuchnutá. Na rozdiel od srdcového zlyhávania je opuchnutá skôr len jedna noha, pretože vznik trombózy v oboch dolných končatinách  je menej pravdepodobný (aj keď sa nedá vylúčiť).

8. Lieky

Opuchy dolných končatín sú typickým vedľajším účinkom liekov zo skupiny blokátorov kalciových kanálov.

Prejavy:

Ako vyzerá opuch vieme asi všetci, ale nie je to až tak jednoduché. Rozsiahle podkožné opuchy, vznikajú pomaly, totiž sprvu vôbec nemusíme vidieť a ich prvým prejavom je zvýšenie telesnej hmotnosti. Voda v bruchu vyzerá ako obezita, pri dôkladnejších vyšetreniach ale zistíme, že brucho je zväčšené kvôli tekutine.

Tekutina v pohrudnicovej dutine (čiže voda na pľúcach) sa môže prejaviť dýchavičnosťou a kašľom. Opuch pľúc (pľúcny edém) sa taktiež prejaví dýchavičnosťou a kašľom.

Diagnostika:

Ak nájdeme opuch, pátrame po príčine. Podľa charakteru opuchu a prítomnosti ďalších príznakov si urobíme predbežnú diagnózu a ďalšie vyšetrenia smerujeme k očakávaným prejavom. Môžeme vyšetriť krv a hľadať stopy zápalu, vyšetriť koncentráciu krvných bielkovín, vyšetriť funkciu srdca na ECHO, vyšetriť pečeňové tkanivo, či priechodnosť žíl ultrazvukom a vykonať mnoho ďalších vyšetrení.

Liečba:

Ak hovoríme o opuchoch všeobecne, nemožno spomenúť žiadnu všeobecnú liečbu. Základné je liečiť konkrétne príčiny opuchov. Informácie o ich terapii nájdete v príslušných článkoch.

Opuchy
4.9 (97.27%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *