Úvod / Príznaky / Leukemoidná reakcia

Leukemoidná reakcia

leukemoidná reakciaLeukemoidná reakcia je hematologický odborný termín, ktorý znamená výrazné zvýšenie počtu bielych krviniek v krvnom riečisku pripomínajúcom leukémiu. Aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje a ako vôbec zvýšené biele krvinky diagnostikovať? Toto všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

 

Príčiny leukemoidnej reakcie:


Príčinou býva akútny stav, ktorý súvisí so závažnejším zápalom, v rámci ktorého sú mobilizované biele krvinky do krvi. Môžeme si to prirovnať k vojenskej mobilizácii.

Dôvodom je zvyčajne akútna infekcia, ťažšie poškodenie tkanív, alebo podanie veľkej dávky kortikoidov.

Prejavy leukemoidnej reakcie:

V krvi sa prudko navýši počet bielych krviniek a to až nad hodnoty, výrazne nad 25 miliárd bielych krviniek na liter krvi (normálne je to pod 9 miliárd na liter krvi). Rad takto vychrlených bielych krviniek môže byť síce zrelý, ale stále ešte veľmi mladý. Tento nález môže do určitej miery pripomínať chronickú myeloidnú leukémiu – odtiaľ názov leukemoidná (tj. „Leukémiu pripomínajúci“).

Diagnostika:

Väčšinou nájdeme príznaky vyvolávajúceho ochorenia (napr. známky závažnejšej infekcie), samotné zvýšenie počtu bielych krviniek diagnostikujeme jednoduchým krvným odberom.

Odlíšenie od leukémie sa vykoná špeciálnymi cytogenetickými vyšetreniami, ktoré vylúčia prítomnosť určitých chromozomálnych chýb v bielych krvinkách a vylúčia, že sa jedná o nádorové klony jednej konkrétnej bielej krvinky.

V prípade pochybností je možné vyšetriť kostnú dreň (sternálna punkcia, trepanobiopsia), kde by nemala byť pri leukemoidnej reakcii zistená žiadna vážnejšia porucha.

Liečba leukemoidnej reakcie:

Leukemoidná reakcia je sama o sebe prakticky neškodná a ak sa podarí vyliečiť vyvolávajúcu príčinu, potom dochádza pomerne rýchlo k normalizácii počtu bielych krviniek.

Leukemoidná reakcia
5 (99.57%) 47 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *