Úvod / Príznaky / Kŕče svalov

Kŕče svalov

kŕče svalov

Svalové kŕče sú veľmi časté. Môžu byť úplne banálne, ale veľakrát ide aj o prejavy vážnych ochorení. Ak máme kŕče definovať, potom sa jedná o nepríjemne vnímané mimovoľné sťahy svalov. Hneď v úvode je vhodné kŕče rozdeliť na:

  • Kŕče určitých svalových skupín
  • Kŕče celkovo postihujúce väčšinu/všetky svaly v tele

Kŕče svalov a ich príčiny:


Popísať všetky príčiny svalových kŕčov je prakticky nemožné, preto sa pokúsim uviesť aspoň tie najčastejšie (u dospelých jedincov).

1. Únava svalov po fyzickej námahe:

Toto je asi najčastejšia príčina bolestí a kŕčov určitých svalových skupín. Je typická najmä pre netrénovaných jedincov, ktorí nadmerne cvičili či fyzicky pracovali. Bolesti a kŕče na podklade zaťaženia svalov sú pochopiteľne neškodné.

2. Nedostatok horčíka:

Toto je pomerne častá príčina svalových kŕčov dolných končatín. Kŕče bývajú pocitovo nepríjemné, ale nijako zvlášť silné. Nedostatok horčíka možno zistiť z odberu krvi a laboratórneho vyšetrenia, ale obvykle stačí aj naslepo nasadiť horčík. Pri užívaní horčíka v tabletkách sa stav upraví.

3. Choroby žíl dolných končatín:

Táto skupina chorôb sa môže prejavovať pocitom ťažkých nôh, bolesťami nôh aj kŕčmi v dolných končatinách. Detailnejšie popis nájdete v príslušnom článku.

4. Hyperventilácia:

Hyperventilácia (hlboké a rýchle dýchanie) je jednoduchý spôsob, ako si môže kŕče vyvolať každý z nás, typické je to pre hysterické ženy. Princíp tohto stavu je ten, že pri hyperventiláciu pri hysterickom záchvate poklesne v krvi obsah oxidu uhličitého a to potom vedie k poklesu koncentrácie voľného vápnika v krvi. Vápnik je veľmi dôležitý pre správnu svalovú činnosť a jeho nedostatok (hypokalciémia) sa prejaví kŕčmi. Ak dostane niekto kŕče pri hysterickom záchvate, máme v podstate jasno.

5. Zvýšená teplota:

Horúčka je častým vyvolávateľom kŕčov v detskom veku, hovoríme potom o tzv. febrilných kŕčoch. Nejedná sa o nič neobvyklé ani závažného a utlmenie horúčky by malo situáciu vyriešiť.

6. Hypoglykémia:

Hypoglykémia je znížená koncentrácia krvného cukru. Môže ju zažiť každý z nás, ak tvrdo fyzicky pracuje a neprijíma potravu. Takáto hypoglykémia zvyčajne nebýva silná a prejavuje sa celkovou únavou, slabosťou, motaním hlavy a pod.

Hypoglykémia najčastejšie vzniká u pacientov s cukrovkou, ktorí sú liečení inzulínom alebo PADmi. Ťažká hypoglykémia sa prejaví stratou vedomia a celkovými kŕčmi. Ak sa stane niečo také známemu diabetickovi, musíme myslieť na hypoglykémiu a podať cukor – najlepšie osladený čaj, ideálny je roztok glukózy podaný do žily. Efekt býva zázračný a chorý tzv.precitá na ihle“.

7. Epilepsia:

Niektoré formy epileptických záchvatov sa prejavujú kŕčmi. Môže sa jednať o mimovoľné kŕče častí tela a jednotlivých končatín alebo môže dôjsť k celkovým kŕčom celého tela, ktoré sú spojené s pádom a stratou vedomia. Zdôrazňujem, že o epilepsii hovoríme za predpokladu, že sa záchvaty opakujú. Detailnejšie popisy vrátane prevencie, prvej pomoci a liečby nájdete v textoch o epilepsii a o status epilepticus.

8. Mozgové infekcie:

Mozgové infekcie ako je zápal mozgových blán (meningitída) a zápal mozgového tkaniva (encefalitída) môžu mať viacero prejavov vrátane kŕčov. Chorý máva stuhnutú šiju, zvracia, neznáša svetlo, má horúčku. Dobrým vyšetrením je lumbálna punkcia, kedy vezmeme vzorka mozgovomiechového moku a nájdeme v ňom známky infekcie.

9. Mozgový nádor:

Mozgové nádory sa môžu prejaviť aj záchvatom kŕčov. Ide skôr o efekt nezhubných nádorov, ktoré utláčajú svojím ohraničeným rastom mozgové tkanivo a dráždia ju.

10. Krvácavá cievna mozgová príhoda:

Mozgová mŕtvica vzniknutá na podklade krvácania do mozgu sa okrem porúch hybnosti a reči môže prejaviť aj kŕčmi. Pre mozgovú mŕtvicu vzniknutú na základe upchatie mozgovej cievy nie sú kŕče tak typické.

11. Toxické zlúčeniny:

Intoxikácia mnohých látkami vrátane alkoholu, iných návykových látok (kokaín, pervitín, amfetamíny) a jedov (napr. otrava strychnínom) môže viesť ku kŕčom a rovnaké je to aj s abstinenčnými príznakmi.

12. Zvýšená funkcia štítnej žľazy:

Nadmerná činnosť štítnej žľazy môže vyvolať život ohrozujúci stav súvisiaci s poruchou vedomia, triaškou a kŕčmi. Tento stav označujeme ako stav tyreotoxickej krízy a ide o efekt zvýšenej hladiny hormónov štítnej žľazy na náš organizmus.

13. Eklampsia:

Kŕče žien vzniknuté v tehotenstve môžu byť príznakom tejto nebezpečnej choroby, ktorá môže spôsobiť smrť dieťaťa a aj matky.

14. Tetanus:

Toto nebezpečné infekčné ochorenie je spôsobené baktériou Clostridium tetani. V SR je vďaka očkovaniu už veľmi zriedkavé, ale v rozvojových štátoch nejde o žiadnu raritu. Človeka ohrozuje toxín produkovaný baktériou, ktorý napadne nervové zakončenia na svaloch a spôsobí stuhnutie a ťažké kŕče všetkých svalov v tele vrátane svalov dýchacích, ktoré môžu prejsť do tzv. Opistotonu. Neliečený stav končieva zvyčajne nepríjemnú smrťou udusením. Viac informácií si prečítajte v príslušnom článku o tejto chorobe.

Diagnostika:

Diagnostika svalových kŕčov je veľmi široká – Veľa informácií môžeme zistiť z odberov krvi (koncentrácia minerálov, hladina krvného cukru, stav vnútorného prostredia, hormóny štítnej žľazy), jednoduché je zmeranie teploty u dieťaťa a základné fyzikálne vyšetrenie vôbec.

Pri podozrení na akúkoľvek príčinu v mozgu je vhodné urobiť CT vyšetrenie mozgu alebo magnetickú rezonanciu a doplniť to EEG vyšetrením. Špeciálne pri podozrení na infekciu mozgu je vhodné odobrať vzorku mozgovomiechového moku z chrbticového kanála lumbálnej punkciou.

Liečba:

Ak je to potrebné, liečime vyvolávajúcu príčinu kŕčov. Kŕče svalov a svalovú stuhnutosť samotnú možno tlmiť liekmi zo skupiny antikonvulzív a myorelaxancií.

Kŕče svalov
4.9 (98%) 30 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *