Úvod / Príznaky / Gynekomastia

Gynekomastia

gynekomastiaGynekomastia označuje zväčšenie prsných žliaz u muža. Ide pre mužov o trochu trápny príznak, ktorý však môže signalizovať prítomnosť niektorých chorôb. Zväčšenie prsných žliaz býva spôsobené účinkom ženských hormónov estrogénov, a preto nie je divu, že gynekomastia u muža súvisí s vyššou koncentráciou týchto hormónov alebo s nerovnováhou medzi estrogénmi a testosterónom.

Príčiny gynekomastie:


1. Cirhóza pečene a pečeňové zlyhávanie  

V týchto prípadoch súvisí vznik gynekomastie s vyššími hladinami estrogénov. Estrogény vznikajú aj u muža, sú odbúravané pečeňou a chorá pečeň s tým má prirodzene problém. Vysoké hladiny estrogénov potom spôsobia nielen zväčšenie prsných žliaz, ale aj vznik tzv. pavúčikovitých névov.

2. Lieky

Niektoré lieky sú preukázateľne zodpovedné za zväčšenie prsných žliaz mužov. Jedná sa o niektoré z liekov zo skupiny diuretík, typická je zlúčenina spironolaktón (napr. liek Verospiron). Z iných liekových skupín sa gynekomastia pozoruje napríklad pri niektorých antidepresívach a pri niektorých liekov proti rakovine prostaty. Z návykových látok hovoríme o možnom vzniku gynekomastie u heroínu a marihuane.

3. Prirodzená hormonálna nerovnováha

Sem by som zaradil pomerne rozšírené a nijako nebezpečné stavy spojené s nerovnováhou pohlavných hormónov v mužskom tele. U novorodencov mužského pohlavia môže vzniknúť dočasná gynekomastia vplyvom estrogénov z matkinho tela.

V puberte pri vyplavovaní pohlavných hormónov dochádza k rôznym nerovnováham pomerne často a aj to môže viesť k (väčšinou) dočasnej a miernej gynekomastii. U starých mužov môže gynekomastia vzniknúť tiež a to ako dôsledok poklesu koncentrácie mužského pohlavného hormónu testosterónu a relatívnemu zvýšeniu koncentrácie estrogénov.

4. Obezita

Hneď na začiatok je nutné zdôrazniť, že zväčšenie mužských prsníkov uloženým tukom u obéznych jedincov sa ku gynekomastii nepočíta, to sa označuje ako pseudogynekomastia, tj. Nepravá gynekomastia. Napriek tomu však môže dôjsť aj ku skutočnému zväčšeniu prsných žliaz. Je to opäť dané efektom estrogénov, ktoré sú tukovým tkanivom čiastočne produkované. Muž s väčším obsahom telesného tuku má logicky aj viac estrogénu.

5. Rakovina prsníka

U mužov je síce zriedkavá, vzniknúť však môže a má horšiu prognózu ako u žien. Tumor môže spôsobiť zväčšenie prsníkov, preto v tomto prípade gynekomastiu nachádzame len jednostranne.

6. Nádory produkujúce hormóny

Sem by patrili hormóny produkujúce estrogény, ktoré zriedkavo vznikajú v nadobličkách alebo v semenníkoch. Okrem toho môže byť za gynekomastiu zodpovedný jeden z nádorov hypofýzy (hypofýzy), ktorý sa nazýva prolaktinóm.

Tento nádor produkuje veľké množstvo hormónu prolaktínu. Prolaktín sa bežne tvorí u dojčiacich žien a stimuluje tvorbu mlieka. Vysoké hladiny prolaktínu u muža spôsobujú impotenciu a gynekomastiu.

7. Geneticky podmienené hormonálne poruchy

Do tejto veľmi zložitej skupiny patrí rad vrodených chorôb, ktoré sú spojené s nedostatočnou tvorbou testosterónu alebo poruchou jeho funkcie. V takom prípade sa prejaví vplyv estrogénov a dochádza k vytvoreniu prsnej žľazy u muža.

Príčinou môžu byť poruchy génov alebo chromozomálne vady. Problematika je veľmi zložitá a týka sa skôr pediatrov, pretože sa zistí pred osemnástym rokom života. Z týchto dôvodov sa o nej nebudem bližšie zmieňovať (patria sem rôzne hermafroditizmy, syndróm necitlivosti na androgény, chromozomálne poruchy ako Klinefelterov syndróm a mnoho ďalších).

Liečba gynekomastie

Liečba pochopiteľne spočíva v riešení vyvolávajúcej príčiny. Proti účinkom estrogénov možno použiť špeciálne lieky a samotné zväčšené prsia môžu byť upravené pomocou plastickej chirurgie.

Gynekomastia
5 (99.43%) 35 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *