Úvod / Liek / Zyvoxid

Zyvoxid

Zyvoxid patrí medzi menej často používané antibiotiká, jeho účinnou látkou je zlúčenina linezolid.

Princíp

Linezolid blokuje v bakteriálnych bunkách tvorbu bielkovín. Tým narúša ich schopnosť množenia a oslabuje tak bakteriálnu populáciu v boji s naším imunitným systémom.

Využitie

Zyvoxid veľmi dobre účinkuje proti tzv. grampozitívnym baktériám (vrátane enterokokov, streptokokov a stafylokokov), a preto je využiteľný u závažných zápaloch pľúc, u rozsiahlych hnisavých infekciách kože a hlbších infekciách mäkkých tkanív.

Antibiotiká obsahujúce linezolid nie sú väčšinou predpisované rutinne a sú nasadené skôr až podľa odporúčania miestneho antibiotického strediska, alebo lekára-infektológa.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, bez ktorého vedomia sa nesmie Zyvoxid užívať. Tento liek je vyrábaný v podobe tabliet o sile 600 miligramov a v podobe roztoku určeného na intravenózne podanie v infúzii.

Bežná dávka pre dospelého človeka je 600 miligramov lieku podaných 2x denne. Dávky sa redukujú u ľudí s chorými obličkami.

Nevýhody

Špeciálne u liekov obsahujúcich linezolid sa stretávame s tráviacimi ťažkosťami, alergickými reakciami, zvýšením pečeňových testov, rozvojom laktátovej acidózy a občas aj s narušením novotvorby krvných buniek v kostnej dreni (s následným vznikom chudokrvnosti, nedostatku bielych krviniek, alebo krvných doštičiek). Riziko vážnych nežiaducich účinkov rastie s dĺžkou podávania.

Zyvoxid
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *