Úvod / Liek / Zytiga

Zytiga

Zytiga patrí medzi lieky používané v terapii rakoviny prostaty a jeho účinnou látkou je zlúčenina abirateron (presnejšie abirateron acetát).

Princíp

Abirateron je antiandrogén. Po prvé blokuje enzymatické pochody vedúce k tvorbe mužských pohlavných hormónov (androgénov) a navyše tlmivo pôsobí na receptory pre androgény.

To má veľký význam u rakoviny prostaty, kde mužské pohlavné hormóny zrýchľujú množenie nádorových buniek. Vyradenie účinku androgénov pomáha brániť rastu a šíreniu rakoviny.

Využitie

Zytiga sa podáva pacientom, ktorí sa liečia na niektoré pokročilé formy rakoviny prostaty. Preparát sa väčšinou podáva v kombinácii s kortikosteroidmi. O presnej indikácii rozhoduje lekár-špecialista.

Podávanie

Zytiga sa vyrába vo forme tabliet o sile 250 miligramov. Mal by sa používať striktne podľa odporúčania predpisujúceho lekára, pričom bežná denná dávka pre dospelého muža je 1000 miligramov.

Nevýhody

Niektorí muži si počas liečby sťažujú na vyrážky, nevoľnosti a bolesti brucha, stratu libida a narušenie sexuálnej aktivity, zmeny nálad, depresie, nechutenstvo a pod.

Okrem toho boli popisované závažnejšie alergické reakcie, bolesti svalov, kardiovaskulárne problémy (vrátane srdcového zlyhania a porúch srdcového rytmu) a poškodenie funkcie pečene (zvyčajne zvýšenie pečeňových testov).

Zytiga
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *