Úvod / Liek / Zypsilan

Zypsilan

Zypsilan patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina ziprasidón.

Princíp

Ziprasidón účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu. Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkujú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Ziprasidón selektívne blokuje najmä niektoré podtypy dopamínových receptorov a ďalej sérotonínové a histamínové receptory.
 
 Využitie

Zypsilan sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov, typicky pri schizofrénii a pri manických epizódach maniodepresívnej psychózy.

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Liek existuje vo forme tabliet o sile 40-80 miligramov a obvykle sa u dospelého človeka podáva dvakrát denne.

Nežiaduce účinky

Zypsilan môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém spôsobovať útlm, spavosť, sucho v ústach, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe.

Pomerne často sa objavia aj tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha. Relatívne časté sú poruchy sexuálneho rázu, najmä vymiznutie libida a rozvoj impotencie. Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu srdca a neuroleptický malígny syndróm. Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.

Zypsilan
5 (99.29%) 28 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *