Úvod / Liek / Zypsila

Zypsila

Zypsila patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina ziprasidon.

Princíp

Ziprasidon účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu. Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Ziprasidon selektívne blokuje najmä niektoré podtypy dopamínových receptorov a ďalej sérotonínové a histamínové receptory.
 
Využitie

Zypsila sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov, typicky pri schizofrénii a pri manických epizódach maniodepresívnej psychózy.

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Zypsila existuje vo forme tabliet o sile 40-80 miligramov a obvykle sa u dospelého človeka podáva dvakrát denne.

Nežiaduce účinky

Môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém spôsobovať útlm, spavosť, sucho v ústach, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe. Pomerne často sa objavia aj tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha.

Relatívne časté sú poruchy sexuálneho charakteru, najmä vymiznutie libida a rozvoj impotencie. Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu srdca a neuroleptický malígny syndróm. Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.

Zypsila
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *