Úvod / Liek / Xeomin

Xeomin

Xeomin je liek používaný pri niektorých svalových poruchách a jeho účinnou zložkou je zlúčenina botulotoxín.

Princíp

Botulotoxín je toxická zlúčenina produkovaná baktériami zo skupiny Clostridium Botulinum. Botulotoxín blokuje na nervosvalovej platničke uvoľňovanie acetylcholínu a tým spôsobuje ochabnutie (až ochrnutie) svalov. Otrava botulotoxínom je smrteľne nebezpečná.

Využitie

Liek sa používa vtedy, keď potrebujeme uvoľniť niektoré príliš silno stiahnuté svaly. Môže ísť o sťahy svalov očného viečka (tzv. Blefarospazmus), stuhnuté svaly po mozgových príhodách a stuhnuté svaly spôsobujúce bolesti chrbtice.

Podávanie

Xeomin sa vyrába v podobe prášku, ktorý sa rozpustí za vzniku injekčného roztoku. Roztok sa aplikuje lokálne do postihnutých svalov, dávku stanovuje lekár. Efekt po aplikácii býva dlhodobý a môže trvať dlhšie ako 3 mesiace.

Na zistenie presnej lokalizácie cieľových svalov môže byť nutné aplikovať prípravok pod súčasnou EMG kontrolou. Aplikácia lieku bez odporúčania lekára je zakázaná.

Nevýhody

V mieste aplikácie môže spôsobiť dočasné poruchy hybnosti a niekedy môže efekt postihnúť aj vzdialenejšie svaly (svalová slabosť, poruchy prehĺtania, apod.). Pri aplikácii do očného viečka sa môže objaviť rozmazané a dvojité videnie.

Xeomin
5 (100%) 21 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *