Úvod / Liek / Xefo Rapid

Xefo Rapid

Xefo Rapid je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká, alebo tiež nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina Lornoxikam.

Princíp

LORNOXIKAM pomáha v ľudskom organizme tlmiť enzým nazývaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti. Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a ľahko znižuje horúčku.

Využitie

Preparát Xefo Rapid využívame najmä na liečbu bolesti. Použiť ho môžeme u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch), pri bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestivej menštruácii a pri bolestiach zubov. K zosilnenie efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť. Liek môže znížiť aj telesnú teplotu, ale u horúčky používame skôr iné lieky (pozri antipyretiká).

Podávanie

Xefo Rapid sa vyrába v podobe tabliet o sile 8 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta pri ťažkostiach, pričom denne by sa nemali užívať viac ako 2-3 tablety.

Nevýhody

Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Liek môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania.

Xefo Rapid
5 (100%) 21 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *