Úvod / Liek / Xarelto

Xarelto

Xarelto je relatívne nový liek, ktorý bude zaujímať čoraz dôležitejšie miesto v internej medicíne. Text o ňom píšem skôr pre svoju potrebu, aby som si o tejto novinke trochu utriedil informácie.

Účinnou látkou tohto lieku je rivaroxaban, čo je priamy inhibítor koagulačného faktora Xa. Svojim pôsobením teda rivaroxaban blokuje koagulačné kaskádu, a tým dosahuje efektu obmedzenia krvnej zrážanlivosti. Veľkou výhodou je tabletová forma lieku.

Indikácie

Podobne ako liek Pradaxa (ktorý však funguje iným mechanizmom) sa preparát Xarelto najprv využíval v prevencii hlbokej žilovej trombózy u pacientov po ortopedických operáciách. Teraz je Xarelto indikované aj ako liek riediaci krv u pacientov s fibriláciou predsiení a u pacientov s už vzniknutou hlbokou žilovou trombózou a pľúcnou embóliou. Neliečená fibrilácia predsiení ohrozuje pacienta vznikom krvných zrazenín v srdci, ktoré môžu spôsobiť ischemickou mozgovú mŕtvicu.

Dávkovanie

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 10, 15 a 20 miligramov. Liek sa nesmie užívať bez odporúčania lekára, dávka závisí od danej indikácie a zdravotného stavu používateľa.

Výhody

Výhodou je krátky polčas účinku, minimálne riziko predávkovania, žiadna nutnosť špeciálnej diéty pri užívaní a žiadna nutnosť pravidelného monitorovania účinnosti lieku a chýbajú prakticky všetky nevýhody lacného warfarínu.

Nevýhody

Hlavnou nevýhodou je cena, doplatky sa pohybujú v oveľa vyšších číslach ako je tomu u základného lieku na riedenie krvi – warfarínu.

Ďalšou nevýhodou je absencia efektívneho protiliek (antidotá) – v prípade nežiaducich krvácavých komplikácií nemáme účinnú látku, ktorá by účinok rivaroxabanu zvrátila. Zdá sa však, že už čoskoro bude taká protilátka dostupná.

Xarelto
5 (100%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *