Úvod / Liek / Xamiol

Xamiol

Xamiol je liek, ktorý je býva predpisovaný kožnými lekármi. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina kalcipotriol a betametazón (presnejšie betametazóndipropionát).

Princíp

Kalcipotriol je syntetický derivát vitamínu D. Bol zistený jeho efekt proti lupienke, ale mechanizmus účinku nie je úplne presne známy. Betametazón patrí medzi kortikosteroidy a pri aplikácii na pokožku tlmí lokálne zápalové procesy.

Využitie

Liek sa predpisuje na liečbu niektorých foriem psoriázy (chronické kožné autoimunitné ochorenie), ktoré postihujú vlasovú časť pokožky.

Podávanie

Xamiol je treba obmedziť podľa presného doporučenia kožného lekára. Preparát sa vyrába v podobe kožného gélu, ktorý sa nanáša na postihnutú kožu 1 krát denne. Je odporúčané liečbu prevádzať štyri týždne.

Nevýhody

Môže pri dlhodobejšom podávaní poškodzovať kožu, spôsobiť jej pálenie, svrbenie, vysušenie, stenčenie a zníženie pigmentácie. V mieste aplikácie sa častejšie objavujú strie a zvyšuje sa riziko kožných infekcií.

Ak je liek aplikovaný po dlhšiu dobu na veľké kožné plochy, môže jeho vstrebávanie do organizmu spôsobiť vznik celkových nežiaducich účinkov, ktoré si môžete prečítať v článku o steroidoch. Prítomnosť kalcipotriolu môže ovplyvniť metabolizmus vápnika a spôsobiť hyperkalcémiu.

Xamiol
5 (100%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *