Úvod / Liek / Xagrid

Xagrid

Xagrid patrí medzi lieky používané pri niektorých hematologických chorobách a jeho účinnou zložkou je zlúčenina anagrelid.

Princíp

Anagrelid pôsobí na kostnú dreň, presnejšie povedané na bunky známe ako megakaryocyty, z ktorých sa vytvárajú krvné doštičky. Anagrelid spomaľuje zrenie megakaryocytov a zmenšuje ich veľkosť. Dôsledkom je znížená tvorba krvných doštičiek.

Využitie

Xagrid sa využíva v liečbe ochorenia známeho ako primárna trombocytémia. Nebýva liekom prvej voľby a skôr sa podáva v situácii, keď ostatné lieky nemajú dostatočný efekt.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe kapsúl o sile 0,5 miligramu a bežná počiatočná dávka pre dospelého je 1 kapsula denne. Táto dávka sa postupne zvyšuje, celková denná dávka by však nemala prekročiť 5 miligramov. Liek sa smie pochopiteľne užívať iba po odporúčaní predpisujúceho lekára, zvyčajne ide o skúseného hematológa.

Nevýhody

Môže vyvolať rad nežiaducich účinkov. Popisované boli tráviace ťažkosti, sucho v ústach, bolesti hlavy, bolesti svalov, opuchy, motanie hlavy, nežiaduce zmeny v krvnom obraze, niektoré poruchy srdcového rytmu a ďalšie.

Xagrid
5 (100%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *