Úvod / Liek / Xadago

Xadago

Xadago je liek predpisovaný neurológmi, ktorý patrí medzi menej často používané antiparkinsoniká. Jeho účinnou látkou je zlúčenina safinamid (presnejšie safinamid-mesylát).

Princíp

Safinamid je látka, ktorá dokáže zablokovať enzým monoaminooxidázu B. Tento enzým rozkladá dopamín a jeho zablokovanie tak pomáha zvýšiť v mozgu používateľa množstvo dopamínu. Dodajme, že je to práve nedostatok dopamínu, ktorý spôsobuje Parkinsonovu chorobu.

Využitie

Liečivo sa môže predpisovať pacientom s Parkinsonovou chorobou. Liek sa nepoužíva samostatne, ale používa sa v kombinácií s inými antiparkinsonikami.

Podávanie

Liek je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 50-100 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je v úvode terapie 50 miligramov denne. Táto dávka sa potom postupne zvyšuje podľa efektu a tolerancie.

Nevýhody

Xadago je väčšinou veľmi dobre znášané, ale aj tak sa môžu objaviť rôzne nežiaduce účinky. Preparát môže vyvolať bolesti hlavy, tráviace ťažkosti (nechutenstvo, zápcha, vracanie), poruchy erekcie, pocity sucha a horkosti v ústach a príznaky ovplyvnenia nervového systému (halucinácie, ospalosť, zmeny správania, mimovoľné pohyby).

Kombinácia s niektorými ďalšími liekmi (napr. určitými antidepresívami) môže byť nebezpečná, čo potvrdzuje potrebu užívať liek len s vedomím lekára.

Xadago
5 (100%) 21 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *