Úvod / Liek / Valsacombi

Valsacombi

Valsacombi je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny valsartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí medzi diuretiká.

Princíp

Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Preparát Valsacombi používame na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet. Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu (odborne compliance) pacienta užívať liek.

Podávanie

Valsacombi  sa nesmie užívať bez odporúčania lekára. Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 80 / 12.5 miligramov (80mg valsartanu + 12.5mg hydrochlorotiazidu) a najsilnejší dávka je 320/25 miligramov (320mg valsartanu + 25mg hydrochlorotiazidu). Bežne používaná dávka je jedna tableta denne.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospironom) môžu spôsobiť hyperkaliémiu. Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča.

Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu. O ďalších možných vedľajších účinkoch si prečítajte v článkoch venovaných spomínaným liekovým skupinám.

Valsacombi
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *