Úvod / Liek / Valproát

Valproát

Valproát je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je zlúčenina nátriumvalproát.

Princíp

Valproát sodný je po požití premenený v tráviacom trakte na kyselinu valproovú. Tá sa vstrebáva do organizmu a v mozgu zvyšuje tvorbu (a znižuje odbúravanie) kyseliny gama-aminomaslovej (GABA).

Kyselina gama-aminomaslová je významným neurotransmiterom, čo je označenie pre zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami. Posilnenie aktivity GABA vedie k stabilizácii centrálneho nervového systému a zníženiu rizika vzniku záchvatov.
 
Využitie

Tento liek sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovaných epileptických záchvatov. Podávať sa môže samostatne, alebo niekedy v kombinácii s inými antiepileptikami. V niektorých prípadoch sa môže podávať u manických epizód pri maniodepresívnej psychóze.

Podávanie

Vždy záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia sa nesmie liek nikdy užívať. Liek existuje vo forme tabliet o sile 300 a 500 miligramov. Zvyčajná dávka dospelého človeka je prísne individuálna a závisí na konkrétnom pacientovi a indikácii.

Nevýhody

Valproát má nežiaduce účinky na tráviaci trakt, pri jeho užívaní sa môže vyskytnúť nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, hnačky, alebo naopak nadmerná chuť do jedla. U tehotných žien užívajúcich tento liek boli pozorované častejšie vrodené vývojové chyby u detí.

Vzácnejšie boli popisované prípady závažného poškodenia pečene a pankreasu (zápaly pečene a akútne zápaly pankreasu) a rôzne zmeny v krvnom obraze (napríklad pokles počtu krvných doštičiek).

Valproát
5 (99.31%) 29 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *