Úvod / Liek / Valmed

Valmed

Valmed patrí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina valsartan.

Princíp

Valsartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobné účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE-Inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Valmed môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory, tj.vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, po srdcovom zlyhaní a pod.). Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa dávka pohybuje od 80 do 160 miligramov, ktoré sa podávajú vo forme 1 tablety denne. Maximálna denná dávka Valmedu je 320 miligramov, zvyšuje však riziko nežiaducich účinkov.

Nevýhody

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps. V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospironom) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Valmed
5 (99.31%) 29 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *