Úvod / Liek / Valganciclovir

Valganciclovir

Valganciclovir je liek, ktorý patrí medzi antivirotiká, tj. lieky určené na liečbu vírusových infekcií. Účinnou zložkou preparátu je rovnomenná zlúčenina valganciklovir.

Princíp

Valganciklovir sa v organizme premení na ganciklovir, ktorý je silne účinný proti cytomegalovírusom a bráni ich množeniu.

Využitie

Valganciclovir sa využíva u cytomegalovírusových infekcií. Cytomegalovírus je extrémne rozšírený vírus, ktorým je premorená podstatná časť populácie.

U zdravých jedincov vírus nespôsobuje žiadne príznaky, môže sa však aktivovať u ľudí s oslabenou imunitou za vzniku akútnych infekcií. U pacientov po transplantácii užívajúcich imunosupresíva sa liek môže podávať dlhodobo preventívne.

Podávanie

Tento liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 450 miligramov. Bežná dávka pre dospelého človeka pri liečbe akútnej infekcie je 2 tablety 2x denne, zatiaľ čo bežná preventívna dávka u pacientov po transplantácii sú 2 tablety podané 1x denne. Užívanie Valganciclovir je samozrejme možné iba po odporúčaní skúseného lekára.

Nevýhody

Môže spôsobiť rad nežiaducich účinkov vrátane tráviacich ťažkostí, narušenia správnej funkcie kostnej drene s poruchami tvorby krvných buniek (chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek). Ďalej môže spôsobiť horúčky, vracanie, bolesti hlavy, porúchy spánku a príznaky polyneuropatie.

Valganciclovir
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *