Úvod / Liek / Valdoxan

Valdoxan

Valdoxan patrí do skupiny modernejších antidepresív a jeho účinnou látkou je zlúčenina agomelatín.

Princíp

Agomelatín má vplyv na neuromediátorové systémy v mozgu. Neuromediátory sú látky, ktoré pomáhajú prenášať vzruchy medzi neurónmi a veľa psychiatrických chorôb je do značnej miery daná ich nerovnováhou, ktoré sa pomocou antidepresív snažíme vychyľovať do prijateľných medzí.

Agomelatín ovplyvňuje najmä melatonín a serotonín, preto lieky tejto skupiny označujeme ako MASSA antidepresíva (Melatonin Agonist and Selective Serotonin Antagonist).

Využitie

Valdoxan sa používa na dlhodobejšiu liečbu depresívnych stavov u dospelých ľudí.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe 25 miligramových tabliet. Liek je len na lekársky predpis a nemal by byť užívaný bez vedomia lekára. Bežná dávka u dospelých ľudí je jedna tableta denne podávaná na noc, dávka však môže byť postupne navýšená na 50 miligramov.

Nevýhody

Môžu sa objaviť rôzne nežiaduce účinky podobne ako u iných antidepresív. Vzhľadom k faktu, že Valdoxan je novšie antidepresívum, sú vedľajšie účinky vzácnejšie. Objaviť sa môžu bolesti hlavy, nevoľnosť, pocit sucha v ústach a motanie hlavy. V niektorých prípadoch došlo u užívateľov k zvýšeniu pečeňových testov.

Valdoxan
5 (99.31%) 29 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *