Úvod / Liek / Valdamin

Valdamin

Valdamin je liek, ktorý patrí medzi antivirotiká, tj.lieky určené na liečbu vírusových infekcií. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina valganciklovir.

Princíp

Valganciklovir sa v organizme premení na ganciklovir, ktorý je silne účinný proti cytomegalovírusom a bráni ich množeniu.

Využitie

Valdamin sa využíva u cytomegalovírusových infekcií. Cytomegalovírus je extrémne rozšírený vírus, ktorým je premorená podstatná časť populácie.

U zdravých jedincov vírus nespôsobuje žiadne príznaky, môže sa však aktivovať u ľudí s oslabenou imunitou za vzniku akútnych infekcií. U pacientov po transplantácii užívajúcich imunosupresíva sa liek môže podávať dlhodobo preventívne.

Podávanie

Valdamin sa vyrába vo forme tabliet o sile 450 miligramu. Bežná dávka pre dospelého človeka pri liečbe akútnej infekcie je 2 tablety 2x denne,kým bežná preventívna dávka u pacientov po transplantácii je 2 tablety podané 1x denne. Užívanie lieku je samozrejme možné iba podľa odporúčaní skúseného lekára.

Nevýhody

Môže spôsobiť zopár nežiaducich účinkov vrátane tráviacich ťažkostí, narušenie správnej funkcie kostnej drene s poruchami tvorby krvných buniek (chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek). Ďalej môže spôsobiť horúčky, zvracanie, bolesti hlavy, poruchy spánku a príznaky polyneuropatie.

Valdamin
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *