Úvod / Liek / Unasyn

Unasyn

Unasyn sa radí medzi antibiotiká zo skupiny aminopenicilíny, medzi jeho účinné zlúčeniny patrí ampicilín a sulbaktám.

Princíp

Ampicilín zjednodušene povedané narušuje metabolizmus bunkovej steny baktérií, ktorá je nutná pre ich prežitie, a tým je hubí.

Viacero baktérií si proti ampicilínu vypestovala rezistenciu a sú schopné ho štiepiť pomocou bakteriálneho enzýmu beta-laktamáza. Z toho dôvodu sa k ampicilínu pridáva sulbaktám, ktorý betalaktamázu neutralizuje a tým štruktúru antibiotiká chráni.
 
Využitie

Vzhľadom na široké spektrum účinku podávame tento liek pacientom s množstvom bežných bakteriálnych infekcií. Hodí sa napríklad na infekcie horných dýchacích ciest, vrátane zápalov dutín a zápalov stredného ucha, zápaly pľúc a močové infekcie.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, Unasyn existuje iba vo forme roztokov k injekčnému intravenóznemu použitiu a je teda využiteľný skôr u hospitalizovaných pacientoch.

Zvyčajná denná dávka sa pohybuje okolo 2-3 gramov, môže byť však ošetrujúcim lekárom ďalej navýšená.

Nevýhody

Nežiaducim účinkom antibiotík bol venovaný osobitný článok, ktorý odporúčam prečítať. Špeciálne u antibiotík obsahujúcich ampicilín bola pozorovaná červená vyrážka, ak boli omylom podané chorým s infekčnou mononukleózou. Tá je príznakmi podobná angíne, ale ide o virózu, na ktorú antibiotiká neúčinkujú.

Unasyn
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *