Úvod / Liek / Ultracod

Ultracod

Ultracod [ultrakod] je liek, ktorý patrí medzi lieky proti bolesti (analgetiká) a zároveň medzi lieky proti horúčke (antipyretiká). Ide o kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – paracetamol a kodeín.

Princíp

Paracetamol je látka podobná nesteroidným protizápalovým liekom, ktorá tlmí bolesť a znižuje vysokú teplotu vďaka zablokovaniu enzýmu cyklooxygenáza.

Kodeín je menej silný opiát, ktorý tlmí bolesť a okrem toho je účinný v tlmení kašľa. Protibolestivý účinok oboch zlúčenín sa výhodne kombinuje.

Využitie

Ultracod je vhodný na liečbu stredne silných a veľmi silných bolestí, pomerne častou indikáciou sú silné ortopedické bolesti (artróza veľkých kĺbov, bolesti chrbta, a pod.) a bežnými liekmi neztíšitelné bolesti zubov.

Účinok kodeínu na tlmenie kašľa môže pomôcť pri bolestivých stavoch pri infekciách dýchacích ciest, kedy sú navyše prítomné stavy s inak neutíšiteľným a vyčerpávajúcim nočným suchým kašľom.

Podávanie

Ultracod a jeho dávkovanie je treba obmedziť podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára. Preparát sa vyrába v podobe tabliet obsahujúcich 500 miligramov paracetamolu a 30 miligramov kodeínu.

Bežná dávka u dospelého človeka je jedna tableta pri bolesti s priemernou dennou dávkou 3-4 tablety denne. Táto dávka môže byť však po dohovore s lekárom zvýšená.

Nevýhody

Ultracod v sebe kombinuje vedľajšie účinky oboch prítomných účinných zlúčenín. Paracetamol môže poškodzovať pečeň, a preto by sa ľudia s chorou pečeňou mali pred nasadením lieku dohovoriť o jeho vhodnosti a dávke s ošetrujúcim lekárom.

Z rovnakého dôvodu nesmie byť liek kombinovaný s alkoholom, pretože toxický efekt na pečeň sa výrazne zvyšuje. Možným dôsledkom môže byť zvýšenie pečeňových testov a teoreticky aj zlyhanie pečene.

Kodeín môže vyvolať únavu, ospalosť, bolesti hlavy a zápchu. Pri dlhodobejšom užívaní môže kodeín spôsobiť závislosť. Z menej častých nežiaducich účinkov sa objavujú tráviace ťažkosti (nevoľnosť, nechutenstvo) a alergické reakcie.

Ultracod
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *