Úvod / Liek / Ulprix

Ulprix

Ulprix je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina pantoprazol.

Princíp

Pantoprazol blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.

Využitie

Ulprix a jemu podobné lieky sa využívajú vo všetkých situáciách, kedy nám vadí nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny. Sú to najmä žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov, ťažšie zápaly pažeráka a pálenie záhy pri refluxnej chorobe pažeráka a pri Zollinger-Ellisonovom syndróme.

Blokátory protónovej pumpy sa užívajú aj ako súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobacterom pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. Tento liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 20-40 miligramov a väčšinou sa dospelým ľuďom podáva 1 tableta denne. Celková denná dávka zvyčajne neprekračuje 40 miligramov, aj keď v niektorých prípadoch ju možno bez obáv ďalej zvýšiť.

Nevýhody

Máva minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocit plnosti a zápcha.

Ulprix
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *