Úvod / Liek / Ubretid

Ubretid

Ubretid je liek zo skupiny tzv. inhibítorov acetylcholínesterázy a jeho účinnou zložkou je zlúčenina distigmín.

Princíp

Distigmín dokáže zablokovať acetylcholínesterázu, enzým rozkladajúci zlúčeninu acetylcholín. Acetylcholín má v organizme rad funkcií, napríklad umožňuje prenos vzruchov z nervu na svalové vlákno na nervosvalovej platničke.

Zablokovanie acetylcholínesterázy vedie k navýšeniu koncentrácie acetylcholínu na nervosvalovej platničke a to zlepšuje prenos vzruchov na sval.

Využitie

Ubretid je možné využiť v prevencii a terapii pooperačných porúch hybnosti čriev a vzniku paralytického ilea. Okrem toho môže byť podávaný ľuďom s niektorými formami chronickej funkčnej zápchy, pacientom s ochabnutými svalmi močového mechúra a ľuďom s ťažkou myasténiou.

Podávanie

Ubretid sa má používať len podľa presného doporučenia predpisujúceho lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 5 miligramov a bežná dávka dospelého človeka sú 1-2 tablety denne. Dávka 10 miligramov za deň sa zvyčajne neprekračuje.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky bývajú pri dodržiavaní dávkovacej schémy väčšinou nezávažné, najčastejšie boli popisované tráviace ťažkosti ako je hnačka, nevoľnosť a vracanie, okrem toho sa niekedy pacienti sťažujú na zvýšené slinenie, motanie hlavy, bolesti hlavy, kŕčovité bolesti brucha a malátnosť.

Obťažujúcim vedľajším účinkom môže byť aj častejšie močenie a zúženie zreníc. Pri predávkovaní bolo pozorované rozmazané videnie, nepokoj, svalové kŕče, nervozita a bradykardia.

Ubretid
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *