Úvod / Liek / Simepar

Simepar

Simepar je liek, ktorý patrí medzi hepatoprotektíva, čo by išlo do slovenčiny preložiť ako „lieky na ochranu tkaniva pečene„. Hepatoprotektíva sú látky s (potenciálne) regeneračným a protektívnym účinkom na pečeňové bunky. Patria medzi často predpisované liečivá. Sú všeobecne dobre dostupné a mnoho z nich je k dostaniu bez lekárskeho predpisu.

Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina silymarín a okrem nej liek obsahuje aj niektoré vitamíny (napr. vitamín B2 a vitamín B6). Silymarín je látka, ktorá je tvorená 3 zložkami – silybinom, silydioninom a silikristinom.

Vďaka antioxidačným vlastnostiam prispieva silymarín k normálnej činnosti srdca, k normálnej hladine cukru v krvi, k normálnemu tráveniu a funkcie pečene. Oxidačné poškodenie znamená porušenie rovnováhy medzi vznikaním voľných radikálov a ich odstraňovaním pomocou prirodzených lapačov – bunkových antioxidantov. Voľné radikály vznikajú v tele z rôznych príčin a to v dôsledku stresu, alkoholu, UV žiarenia alebo znečistením atmosféry – prachom, smogovými časticami, cigaretovým dymom. Voľné radikály pôsobia na ľudský organizmus negatívne – poškodzujú bielkoviny, lipidy, oslabujú bunky a vyvolávajú celý rad ochorení poškodzujúcich normálne fungovanie fyziologickych funkcií.

Princíp lieku Simepar

Silymarín sa získava z rastliny známej ako Pestrec mariánsky. Predpokladá sa jeho pozitívny vplyv na tkanivo pečene, ochrana pečene pred oxidačným stresom a zlepšenie funkcie poškodených pečeňových buniek. Pozitívny vplyv na pečeň majú aj v preparáte prítomné vitamíny (vitamín B2 a vitamín B6).

Využitie

Simepar sa predpisuje u rady pečeňových ochorení, napríklad u stukovatenia pečene, pri infekčnej mononukleóze, pri poškodení pečene vplyvom alkoholizmu a všeobecne u cirhózy bez ohľadu na príčinu jej vzniku. Z akútnych stavov sa liek môže podávať aj pri predávkovaní liekmi toxickými pre pečeň (typicky zlúčenina paracetamol obsiahnutá v liekoch ako je Paralen, Paramax, Panadol a i.).

Podávanie

Záleží na odporúčani ošetrujúceho lekára, väčšinou sa užíva jedna tableta Simeparu 3x denne. Okrem užívania lieku je nutné dodržiavať diétu a vyhýbať sa alkoholu.

Nevýhody

Simepar nemáva výrazné vedľajšie účinky, niekedy sa objavia nevýznamné tráviace ťažkosti ako je napríklad hnačka. Vážnejšie nepriaznivé účinky je vždy potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Simepar
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *