Úvod / Liek / Phenaemal

Phenaemal

Phenaemal je liek patriaci do skupiny barbiturátov a jeho účinnou látkou je zlúčenina fenobarbital. 

Princíp

Fenobarbital pôsobí na centrálny nervový systém a posilňuje tlmivý neurotransmiterový systém GABA(kyselina gama-aminomaslová). Dôsledkom je celkový útlm, hypnotické pôsobenie a zníženie rizika vzniku epileptických záchvatov.

Využitie

Phenaemal je možné využiť k liečbe niektorých foriem epilepsie ako prevenciu opakovania epileptických záchvatov ale skôr sa využíva k upokojeniu jedincov s mentálnou retardáciou, ktorí trpia stavom psychomotorického nepokoja.

Podávanie

Vždy záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára, bez ktorého nikdy nesmie byť liek užívaný. Phenaemal existuje vo forme tabliet v množstve 100 mg. Dávka pre dospelého človeka je prísne individuálna a závisí na konkrétnom pacientovi a indikácií. Pri podávaní sa doporučuje začať s menšou dávkou a postupne ju zvyšovať.

Nevýhody

Liek môže mať niekoľko vedľajších účinkov. Pomerne často spôsobuje ospalosť, únavu a celkový útlm (čo je u niektorých jedincov žiadúce), zmätenosť, zmeny nálady, závraty, bolesti hlavy a tráviace ťažkosti. Časté sú aj kožné reakcie, charakteru vyrážky, našťastie len vzácne môžu mať ťažký priebeh. V krvných výsledkoch sa môžu objaviť zvýšené pečeňové testy.

Phenaemal
5 (99.29%) 28 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *