Úvod / Liek / Panzynorm Forte

Panzynorm Forte

Panzynorm Forte je liek s najväčším využitím pri ochorení tráviaceho traktu, najmä pankreasu. Jeho účinnými zložkami sú tráviace enzýmy pankreasu.

Princíp

Extrakt tráviacich enzýmov pankreasu v preparáte je získaný z prasacej slinivky. Povrch kapsúl je odolný voči žalúdočnej kyseline a rozpustí sa až v tenkom čreve, kde enzýmy začnú tráviť potravu. Ak by došlo k rozpusteniu tabletky v žalúdku, enzýmy by sa zničili a preparát by nefungoval.

Využitie

Panzynorm Forte využívame vtedy, keď je narušená  funkcia pankreasu. Typicky ide o pacientov s chronickým zápalom pankreasu bez ohľadu na to, čím bol vyvolaný (bez liečby trpia takí ľudia úbytkom na váhe, hnačkou a mastnou stolicou).

Panzynorm Forte sa však v ambulanciách lekárov často nadužíva a býva predpisovaný aj pacientom s neurčitými tráviacimi ťažkosťami s nechutenstvom, kedy je funkcia pankreasu normálna.

Podávanie

Záleží na odporúčaní lekára. Väčšinou sa liek užíva spoločne s väčším jedlom 3x denne v takej dávke, aby bol bez tráviacich ťažkostí.

Dôležitý je fakt, že liek sa musí užívať súčasne s jedlom, nie pred alebo po jedle! Bežná dávka tohto lieku je  1-2 tablety pri jedle, dávka sa však môže aj niekoľkonásobne navýšiť podľa potreby.

Nevýhody

Je tu minimum nevýhod, niekedy sa môžu objaviť nešpecifické tráviace ťažkosti (napr. zápcha), celkovo je však tento liek veľmi dobre znášaný.

Lieky s rovnakou účinnou látkou: Kreon, Panzytrat, Pancereolan Forte, Pangrol

Panzynorm Forte
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *