Úvod / Liek / Pantozol Control

Pantozol Control

Pantozol Control [Pantozol kontrol] je liek patriaci do novšej generácie skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina pantoprazol.

Princíp

Pantoprazol blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdka a žalúdočná kyslosť sa znižuje.
 
Využitie

Pantozol Control a sa využíva najmä pri pálení záhy a refluxnej chorobe pažeráka. Mohol by sa použiť aj v iných situáciách, keď chceme utlmiť tvorbu žalúdočnej kyseliny (žalúdočné vredy, Zollinger-Ellisonov syndróm, súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobacter pylori), ale v takýchto prípadoch dávame prednosť iným silnejším preparátom.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikáciu. Väčšinou sa podáva jedna tableta preparátu  o sile 20 miligramov denne.

Nevýhody

Tento liek má minimum vedľajších účinkov, niekedy sa môžu objaviť neurčité ťažkosti ako je plynatosť, pocity plnosti a zápcha.

Pantozol Control
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *