Úvod / Liek / Nimesil

Nimesil

Nimesil je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre ne je nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina nimesulid.

Princíp

Nimesulid pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti. Z toho dôvodu pôsobí tento liek protizápalovo a tlmí bolesť.
 
Využitie

Nimesil využívame najmä na liečbu bolesti. Použiť ho môžeme u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch, apod.), Pri bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestivej menštruácii a pri bolestiach zubov.

Podávanie

Užívanie sa riadi odporúčaním predpisujúceho lekára. Tento liek sa vyrába ako sáčky s drobnými granulkami, ktoré sa rozpúšťajú v pohári vody.

Užíva sa obsah jedného vrecúška pri ťažkostiach, zvyčajná dávka sú dva sáčky denne. Liek by pre riziko nežiaducich účinkov nemal užívať pravidelne v dlhodobom horizonte.

Nevýhody

Nimesil a protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov. Lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov a alergické reakcie.

Špeciálne nimesulid dokáže byť nebezpečný pre tkanivo pečene, preto by ho nemali užívať ľudia s chorou pečeňou (napr. s cirhózou) a alkoholici.

Nimesil
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *