Úvod / Liek / Nebivolol

Nebivolol

Nebivolol je liek, ktorý patrí do skupiny beta-blokátorov. Tieto lieky patria medzi základné lieky na vysoký krvný tlak, ochorenia srdca a poruchy srdcového rytmu. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina s rovnakým názvom nebivolol.

Princíp

Tento liek v organizme blokuje tzv. beta-receptory pre stresové hormóny (ako je napr. adrenalín) a tým tlmí nežiaduce efekty stresovej reakcie na orgány. Dochádza k poklesu krvného tlaku, spomaľuje sa srdcový tep a znižuje sa riziko vážnych porúch srdcového rytmu. Nebivolol je jeden z tzv. kardioselektívnych beta-blokátorov, v jednoduchosti povedané to znamená, že jeho najvyšší účinok je na beta-receptory v srdci.

Využitie

Nebivolol môžeme podávať pri zvýšenom krvnom tlaku a v malých dávkach u chorôb srdca (ischemická choroba srdca vrátane angíny pectoris a stavov po infarktoch, a aj pri kardiomyopatií) vrátane srdcového zlyhávania. Predtým boli beta-blokátory u srdcového zlyhávania zakázané, ale dnes sú naopak už považované za nepostrádateľné v malých dávkach.

Znižujú spotrebu kyslíka v srdci, spomaľujú srdcový rytmus a zabraňujú poruchám rytmu. Tento liek možno predpísať aj pri búšení srdca a zistených porúch rytmu, pri ktorých bije srdce príliš rýchlo (napríklad rýchla fibrilácia predsiení, rýchly pulz u zvýšenej funkcie štítnej žľazy a mnohé ďalšie) – liek buď nastolí normálny rytmus alebo aspoň poruchu rytmu spomalí.

Podávanie

Striktne závisí od odporúčania lekára a od dôvodu, prečo sa liek používa. Zvyčajne sa podáva v dávke 1,25 až 5 miligramov raz denne. Najmä v prípade srdcového zlyhávania je potrebné začať s malou dávkou a postupne ju zvyšovať opatrne.

Nevýhody

Môže spôsobiť nadmerné zníženie krvného tlaku, čo má za následok slabosť a kolaps. Zníženie srdcovej frekvencie môže spôsobiť bradykardiu s kolapsom alebo zhoršením príznakov srdcového zlyhania. To sa stáva najmä pri súčasnom užívaní beta-blokátora s látkami ako verapamil (napr. lieky Isoptin a Verapamil) a diltiazem (napr. liek Diacordin), preto sa táto kombinácia dôrazne neodporúča.

Z ďalších významnejších vedľajších efektov bolo u beta-blokátorov opisované zhoršenie chorôb priedušiek ako je astma, chronická bronchitída a CHOCHP, zníženie libida a rôzne tráviace ťažkosti.

Nebivolol
5 (100%) 19 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *