Úvod / Liek / Myolastan

Myolastan

Myolastan je preparát, ktorý pomerne často predpisujú obvodný lekári, internisti a neurológovia pacientom s chorou chrbticou. Účinnou látkou je zlúčenín tetrazepam, ktorá je odvodená od benzodiazepínov (lieky na upokojenie).

Princíp

Tetrazepam účinkuje na svalovinu, relaxuje a uvoľňuje ju, oproti iným benzodiazepanom má však len veľmi slabé tlmivé účinky.

Indikácie

Myolastan väčšinou predpisujeme u bolestí chrbta od chrbtice, u zablokovanej chrbtice so stiahnutými chrbtovými svalmi a proti svalovým príznakom niektorých reumatických chorôb. Uvoľnenie svaloviny spôsobí úľavu a uľahčí prípadnú rehabilitáciu.

Slabé tlmivé účinky pomôžu ľahšie zaspať, je potlačená úzkosť a to prehĺbi pozitívny relaxačný účinok na chrbtové svalstvo.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa podáva jedna 50 miligramová tableta denne pred spaním.

Nežiaduce účinky

U niektorých ľudí môže pôsobiť tlmivo a znižovať pozornosť, neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám. Zriedkavo sa pozorovali rôzne (a niekedy aj závažnejšie) kožné ťažkosti pri užívaní lieku a z tohto dôvodu sa v rámci EÚ zvažuje jeho ďalšie používanie (2013), vo svojej praxi som sa zatiaľ s podobnými nežiaducimi účinkami však nestretol.

Záver

Myolastan je bežne predpisovaný liek, ktorý síce nezachraňuje ľudské životy, ale podieľa sa na ich skvalitnení.

Myolastan
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *