Úvod / Liek / Myocet

Myocet

Myocet je liek patriaci do skupiny cytostatík, ktoré sa používajú v onkológii na liečbu nádorových ochorení. Účinnou látkou lieku je doxorubicín.

Princíp

Doxorubicín patrí do skupiny antracyklínov. Svojim účinkom spôsobuje zlomy DNA a navyše poškodzuje bunky vytváraním toxických kyslíkových radikálov.

V preparáte je doxorubicín v špeciálnej forme (obalený lipozómami), čo znižuje jeho toxické vedľajšie účinky.

Využitie

Myocet sa podáva pacientom s niektorými zhubnými nádormi ako sú napríklad pokročilé formy rakoviny prsníka s prítomnými metastázami.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe prášku, ktorý je po rozpustení určený na intravenózne podanie ako pomalá infúzia. Presná dávka je individuálna a stanovuje ju ošetrujúci onkológ, bez ktorého vedomia liek nesmie byť aplikovaný.

Nevýhody

Myocet môže mať veľa nežiaducich účinkov, z ktorých asi najčastejšie je narušenie tvorby krvných buniek v kostnej dreni. Dôsledkom je častá chudokrvnosť, nedostatok bielych krviniek a krvných doštičiek.

Z ďalších nežiaducich účinkov sa môžu vyskytovať tráviace ťažkosti, opuchy tkanív, bolesti svalov a alergické reakcie. Existuje aj riziko poškodenia srdcového svalu (vznik porúch srdcového rytmu a zlyhanie srdca).

Myocet
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *