Úvod / Liek / Movalis

Movalis

Movalis je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre ne je  nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu Movalis je zlúčenina meloxicam.

Princíp

Meloxicam pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti. Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a veľmi ľahko znižuje horúčku.

Využitie

Movalis využívame najmä na liečbu bolesti. Použiť ho môžeme pri ortopedických bolestiach kostí a kĺbov ako sú akútne záchvaty dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, stavy po úrazoch a pod.

Podávanie

Záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára. Liek sa vyrába vo forme tabliet, ktoré sa užívajú nárazovo pri bolesti. Bežná dávka u dospelého človeka je jedna tableta denne o sile 7,5 alebo 15 miligramov.

Celková denná dávka by nemala byť vyššia ako už spomínaných 15 miligramov účinnej látky. Movalis existuje aj v injekčnej forme k rýchlej úľave od ťažkostí, väčšinou je takto podávaný v odborných ambulanciách alebo u hospitalizovaných pacientov.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov. Lieky môžu narušiť funkciu obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie. Užívanie meloxicamu môže byť spojené s chudokrvnosťou a miestnymi opuchmi.

Movalis
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *