Úvod / Liek / Medotrigin

Medotrigin

Medotrigin je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je zlúčenina lamotrigín.

Princíp

Lamotrigín ovplyvňuje sodíkové kanály na membránach nervových buniek (neurónov) a tým ovplyvňuje prenos vzruchov v mozgu. Dochádza k stabilizácii bunkových membrán a zníženie rizika vzniku epileptických záchvatov.

Využitie

Medotrigin sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovaných epileptických záchvatov.

Podávať sa môže samostatne, alebo niekedy v kombinácii s inými antiepileptikami. V niektorých prípadoch sa môže podávať ako prevencia depresívnych stavov pri maniodepresívnej psychóze.
 
Podávanie

Vždy záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára, bez ktorého sa nesmie liek nikdy užívať. Tento liek sa vyrába vo forme 25-200 miligramových klasických tabliet. Dávkovanie je prísne individuálne, zvyčajne sa začína podávaním nízkej dávky, ktorá sa postupne navyšuje.

Nevýhody

Má rôzne vedľajšie účinky, pomerne časté sú ochorenia kože v podobe ekzému. Vzácnejšie sa môže objaviť vážnejšie postihnutie, ktoré môže prebiehať až pod obrazom Lyellovho syndrómu.

Okrem toho bývajú popisované ťažkosti charakteru nervozity, zmeny nálady, ospalosti, sucha v ústach, bolesťou hlavy, tráviacich ťažkostí a porúch zraku (napríklad dvojité videnie).

Medotrigin
5 (100%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *