Úvod / Liek / Medorisper

Medorisper

Medorisper patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina risperidón.

Princíp

Risperidón účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu. Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Risperidón pôsobí na celý rad receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, menej silno aj receptory adrenalínu a histamínu).

Využitie

Medorisper sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov ako je napríklad schizofrénia a maniodepresívna psychóza, ktorá je tiež označovaná ako bipolárna porucha. Liek je efektívna najmä v potláčaní manických fáz choroby.

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Liek sa vyrába vo forme 0,5-3 miligramových tabliet. Podáva sa 1-2x denne s postupným navyšovaním dávky, bežná denná dávka dospelého človeka je 4-6 miligramov.

Nežiaduce účinky

Medorisper môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém spôsobovať útlm, spavosť, sucho v ústach a bolesti hlavy a o niečo zriedkavejšie poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe.

Pomerne často sa objavujú tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha. Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu srdca a neuroleptický malígny syndróm. Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.

Medorisper
5 (100%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *