Úvod / Liek / Medoram Plus H

Medoram Plus H

Medoram Plus H je kombinovaný preparát, ktorý patrí medzi lieky na vysoký krvný tlak. Účinnou zložkou preparátu sú zlúčeniny ramipril a hydrochlorotiazid.

Princíp

Pokles tlaku je daný kombináciou efektu oboch spomínaných zlúčenín. Ramipril patrí medzi ACE-inhibítory, zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu zlúčeniny angiotenzín I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek. Hydrochlorotiazid patrí medzi diuretiká, pôsobí na obličkové kanáliky a znižuje vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Využitie

Preparát Medoram Plus H predpisujeme na vysoký krvný tlak. Vzhľadom pozitívnym účinkom ACE-inhibítora na srdce sa predpisuje aj u ochorenia srdcového svalu ako je ischemická choroba srdca vrátane stavov po infarktoch a anginy pectoris, u kardiomyopatií, u zlyhávania srdca a u ochorení obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý rozhoduje o indikácii aj dávkovaní lieku. Medoram Plus H sa vyrába v podobe tabliet o sile 2,5 / 12,5 miligramov – 5/25 miligramov (tj. tabliet obsahujúcich 2,5-5 mg ramiprilu a 12,5-25 mg hydrochlorotiazidu) a bežná denná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne. Liečba sa zvyčajne začína slabším variantom lieku a dávka sa postupne navyšuje.

Nevýhody

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie, čo býva nasledované záchvatom slabosti a niekedy aj kolapsom. Ďalšie vedľajšie účinky vychádzajú z prítomných účinných zlúčenín.

ACE-Inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospironom) môžu spôsobiť hyperkaliémiu. Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien sa neodporúča.

Pomerne častou príčinou vysadenia liekov je dráždivý suchý kašeľ, ktorý je typický aj u ostatných ACE-Inhibítorov. Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadení lieku. Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané.

Diuretikum (tj. hydrochlorotiazid) v preparáte môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu. Okrem toho môže hydrochlorotiazid ovplyvniť a zhoršiť metabolizmus cukrov a môže vyvolať cukrovku 2. typu. O ďalších možných vedľajších účinkoch si prečítajte v článkoch venovaných spomínaným liekovým skupinám.

Medoram Plus H
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *