Úvod / Liek / Medoclav

Medoclav

Medoclav [Medoklav] patrí medzi bežne používané antibiotiká zo skupiny aminopenicilíny, medzi jeho účinné zlúčeniny patria amoxicilín a kyselina klavulanová.

Princíp

Amoxicilín zjednodušene povedané narušuje metabolizmus bunkovej steny baktérií, ktorá je nutná pre ich prežitie, a tým ju zničí. Veľa baktérií si proti amoxicilínu vypestovala rezistenciu a sú schopné ho štiepiť pomocou bakteriálneho enzýmu beta-laktamáza. Z toho dôvodu sa k amoxicilínu pridáva kyselina klavulanová, ktorá betalaktamázu zablokuje a tým antibiotikum chráni.

Využitie

Vzhľadom na široké spektrum účinku podávame Medoclav pacientom s množstvom bežných bakteriálnych infekcií, výborný je efekt na baktérie zo skupiny streptokokov. Hodí sa napríklad na infekcie horných dýchacích ciest, vrátane zápalov dutín a zápalov stredného ucha, zápaly pľúc, močové infekcie a niektoré ortopedické infekcie.

V mnohých prípadoch sa s úspechom využíva do rôznych kombinácií s inými antibiotikami, napríklad v liečbe žalúdočného zápalu vyvolaného baktériou Helicobacter pylori.

Podávanie

Záleží na predpisujúcim lekári, dospelým sa tabletová forma Medoclavu väčšinou predpisuje 3x denne. Okrem tabliet existuje liek aj v injekčnej forme a vo forme preparátu na prípravu infúzneho roztoku. Antibiotiká v žiadnom prípade nesmie byť užívaná bez odporúčania lekára.

Nevýhody

Nežiaducim účinkom antibiotík bol venovaný osobitný článok, ktorý odporúčam prečítať. Špeciálne u antibiotík obsahujúcich amoxicilín bola pozorovaná červená vyrážka, ak boli omylom podané chorým s infekčnou mononukleózou. Tá je príznaky podobná angíne, ale ide o virózu, na ktorú antibiotiká neúčinkujú.

Medoclav
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *