Úvod / Liek / Loradur

Loradur

Loradur je kombinovaný preparát. Jedná sa o zmes dvoch diuretík – zlúčeniny amilorid hydrochlorothiazid (vyskytuje sa v lieku Hydrochlorothiazid).

Princíp

Obe účinné zlúčeniny pôsobia v rôznych miestach na tkanivo obličiek a zvyšujú vylučovanie iónov  do moču. Ióny so sebou strhávajú vodu a človek vymočí viacej tekutiny. Amilorid má navyše ten efekt, že na rozdiel od ostatných iónov šetrí v organizme draslík a jeho hladinu v krvi skôr zvyšuje.

Využitie

Loradur sa dá použiť na vysoký krvný tlak, ktorý pri zvýšenom vylučovaní vody z organizmu klesá. Strata tekutín taktiež znižuje nároky na srdce, prípravok preto môžeme použiť u srdcového zlyhania. Okrem toho môžeme tento liek uprednostniť u pacientov, ktorí majú nízky draslík – to vďaka draslík-šetriacemu efektu amiloridu.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ale väčšinou sa podáva polovica tablety denne. Existuje aj forma preparátu Loradur Mite, ktorý má polovičný obsah amiloridu a hydrochlorothiazidu a tohto lieku podávame celú tabletu za deň.

Nevýhody

Najmä u starších pacientov môže prípravok spôsobiť prudký pokles tlakudehydratácia, minerálový rozvrat s poklesom sodíka a chloridu, a naopak zvýšenú hladinu draslíku. To potom zvyčajne vedie ku kolapsom a celkovému zhoršeniu stavu.

Loradur
5 (100%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *