Úvod / Liek / Lomac

Lomac

Lomac je liek, ktorý patrí do skupiny blokátorov protónovej pumpy, čo sú účinné lieky proti prekysleniu žalúdka. Účinnou látkou je zlúčenina omeprazol.

Princíp

Omeprazol blokuje protónovú pumpu v bunkách žalúdočnej sliznice, ktorá sa podieľa na sekrécii žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná kyselina sa preto nedostáva do žalúdku a žalúdočná kyslosť sa znižuje.

Využitie

Lomac sa využíva vo všetkých situáciach, kedy nám vadí sekrécia žalúdočnej kyseliny. Sú to hlavne žalúdočné vredy a ich komplikácie, prevencia vzniku vredov a horšie zápaly pažeráka, pri pálení záhy a Zollinger-Ellisonov syndróm. Blokátory protónovej pumpy sa používajú aj ako súčasť liečby žalúdočnej infekcie Helicobakterom Pylori spolu s antibiotikami.

Podávanie

Záleží na predpisujúcom lekárovi, ktorý zvažuje konkrétny prípad a indikácie. Tento liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 20 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 1-2 tablety denne.

Nevýhody

Tento liek má len minimum vedľajších účinkov, pri súčasnom podávaní s warfarínom je tu však isté riziko ovplyvnenia jeho účinnosti.

Lomac
5 (99.09%) 22 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *