Úvod / Liek / Lifsar Pulmojet

Lifsar Pulmojet

Lifsar Pulmojet je kombinovaný preparát, ktorý rozširuje priedušky a tlmí zápal. Účinnými zložkami lieku sú zlúčeniny salmeterol a flutikazón.

Princíp

Salmeterol pomáha pôsobiť na svalovinu priedušiek a rozťahovať ju. Flutikazón je kortikoid, pôsobí na sliznicu dýchacích ciest a tlmí zápalové procesy. Tým znižuje tendenciu sliznice reagovať precitlivelo.

Využitie

Preparát Lifsar Pulmojet sa najčastejšie využíva u astmy k pravidelnej inhalácii pri jej ťažších formách, aby zabránil vznikom astmatického záchvatu. Podobne možno preparát predpísať u niektorých foriem CHOCHP. Túto preventívnu formu terapie opisujeme ako udržiavaciu. Pri už rozvinutom akútnom záchvate sa preparát príliš nehodí.

Podávanie

Lifsar Pulmojet sa vyrába v podobe inhalačného prášku a vdychuje sa pomocou špeciálneho inhalátora. Preparát má silu 50/500 mikrogramov (tj. 50 mikrogramov salmeterolu a 500 mikrogramov flutikazónu). Bežne sa inhaluje 2x denne (1x ráno a 1x večer) a nesmie byť užívaný bez odporúčania lekára.

Nevýhody

Lifsar Pulmojet môže spôsobiť rôzne vedľajšie účinky, ktoré môžu byť spôsobené oboma prítomnými účinnými zlúčeninami. U inhalačne podávaných kortikoidov sú našťastie vedľajšie účinky vzácne a väčšinou nezávažné.

Väčšinou prevládajú miestne účinky na sliznice s možným vznikom chrapotu a vzhľadom k narušeniu imunity slizníc bol pri inhalačných kortikoidov častejšie popisovaný vznik kvasinkovej infekcie ústnej dutiny a pažeráka. Salmeterol môže niekedy spôsobovať pocit sucha v ústach, bolesti hlavy a búšenie srdca.

Lifsar Pulmojet
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *