Úvod / Liek / Licobondrat

Licobondrat

Licobondrat je liek predpisovaný u ochorení kostí, patrí medzi bisfosfonáty. Jeho účinná látka je zlúčenina kyselina ibandrónová (ibandronát).

Princíp

Kyselina ibandrónová pôsobí v kostiach, kde tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu. Okrem toho kyselina ibandrónová zlepšuje mineralizáciu kostí.

Využitie

Licobondrat sa najčastejšie používa u stavov spojených s rednutím kostí. Zrejme najčastejšou indikáciou je osteoporóza u žien po menopauze. Bisfosfonáty sa používajú aj u nádorových stavov s kostnými metastázami ako prevencia patologických zlomenín a v terapii zvýšenej hladiny vápnika v krvi, v týchto indikáciách však dávame prednosť iným preparátom.

Podávanie

Liek sa vyrába v tabletkách o sile 150 miligramov a smie byť užívaný len podľa presného doporučenia lekára. Bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta mesačne užitá vždy v rovnaký kalendárny deň.

Nevýhody

Licobondrat môže spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie) a niekedy sa po užití objaví zvýšená teplota s bolesťami svalov, kostí a kĺbov.

U niektorých dlhodobejších používateľov sa objavili očné zápaly a vzácne aj alergické reakcie. Tablety by mali byť po prehltnutí zapité vodou, pretože môžu spôsobovať zápaly pažeráka.

Našťastie relatívne vzácna komplikácia užívania preparátu je vznik kostných nekróz.V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

Licobondrat
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *