Úvod / Liek / Libertek

Libertek

Libertek je liek predpisovaný najmä pľúcnymi lekármi a jeho účinnou látkou je zlúčenina roflumilast.

Princíp

Roflumilast je zlúčenina, ktorá dokáže účinne tlmiť enzým fosfodiesteráza 4 a vďaka tomu má silný protizápalový efekt na dýchacie cesty. Spomínaný enzým má totiž dôležitú úlohu v zápale, ktorý spôsobuje rozvoj chronického zápalu priedušiek.

Využitie

Libertek sa podáva pacientom s ťažkými pokročilými formami CHOCHP, čo je ochorenie najčastejšie vyvolané fajčením, ktoré sa prejavuje postupne sa zhoršujúcou dýchavičnosťou, zahlienením a kašľom s občasnými záchvatmi náhleho zhoršenia.

Preparát má skôr preventívny význam, tj. hodí sa na pravidelné dlhodobé užívanie na predchádzanie zhoršeniu CHOCHP. Ak už k zhoršeniu došlo, je vhodné podať iné preparáty.

Dávkovanie

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 500 mikrogramov a bežná denná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta. Liek samozrejme nesmie používať inak, než ako odporučí predpisujúci lekár.

Nevýhody

Libertek väčšinou nemá závažné vedľajšie účinky. Relatívne často boli pri užívaní popisované tráviace ťažkosti (nechutenstvo, nevoľnosť, hnačky) a bolesti hlavy. Tieto ťažkosti však pri pokračovaní liečby väčšinou samé vymiznú.

Libertek
5 (99.17%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *