Úvod / Liek / Lexopam

Lexopam

Lexopam je liekom zo skupiny benzodiazepínov a jeho účinnou zlúčeninou je látka bromazepam.

Princíp

Bromazepam ovplyvňuje rovnováhu medzi neurotransmitermi, čo sú chemické zlúčeniny riadiace šírenie vzruchov medzi nervovými bunkami v mozgu. Konkrétne bromazepam (a ostatné benzodiazepíny) posilňujú vplyv neurotransmiteru GABA (gama-aminomaslová kyselina), ktorý má tlmivý vplyv. Tým sa tiež vysvetľuje upokojujúci a svalstvo uvoľňujúci účinok lieku.

Využitie

Lexopam je používaný u úzkostných stavov spojených s nervozitou, z vyložene psychiatrických stavov ho možno užiť u panickej poruchy a fóbie. Rad ľudí Lexopam užíva iba nárazovo pri náhlom rozrušení. Liek tlmí, upokojuje a ľahko uspáva.

Podávanie

Záleží vždy na odporúčani ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia by sa liek nemal užívať. Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 1,5 a 3 miligramy, väčšinou sa užíva 1-3x denne.

Nevýhody

Dlhodobé užívanie benzodiazepínov môže viesť k závislosti, predávkovania týmito preparáty môže spôsobiť vážnejšiu poruchu vedomia s utlmením dychového centra. Zásadne sa neodporúča kombinovať benzodiazepíny s alkoholom (a ďalšími návykovými látkami), ktoré môže jeho účinky nepredvídateľne zvyšovať, ďalej sa neodporúča podávanie Lexopamu pacientom s ťažkou myasténiou.

Lexopam
5 (99.2%) 25 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *