Úvod / Liek / Lexaurin

Lexaurin

Lexaurin je liekom zo skupiny benzodiezapínov a jeho účinnou zlúčeninou je látka bromazepam.

Princíp

Bromazepam ovplyvňuje rovnováhu medzi neurotransmitermi, čo sú chemické zlúčeniny riadiace šírenie vzruchov medzi nervovými bunkami v mozgu. Konkrétne bromazepam (a ostatné benzodiazepíny) posilňujú vplyv neurotransmiteru GABA (gama-aminomaslová kyselina), ktorá má tlmivý vplyv. Tým sa tiež vysvetľuje upokojujúci a svalstvo uvoľňujúci účinok lieku.

Využitie

Lexaurin je používaný u úzkostných stavov spojených s nervozitou, z vyložene psychiatrických stavov ho možno užiť u panickej poruchy a fóbie. Rad ľudí tento liek užíva iba nárazovo pri náhlom rozrušení. Liečivo tlmí, upokojuje a ľahko uspáva.

Podávanie

Záleží vždy na odporúčani ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia by sa liek nemal užívať. Liek sa vyrába vo forme bielych a ružových tabliet o sile 1,5 a 3 miligramy, väčšinou sa užíva 1-3x denne. Kvôli ružovému zafarbeniu 3 miligramových tabliet a tlmiacemu účinku sa niekedy prezýva „ružový sen“.

Nevýhody

Dlhodobé užívanie benzodiezapínov môže viesť k závislosti, predávkovanie týmito preparátmi môže spôsobiť vážnejšie poruchy vedomia s utlmením dychového centra. Zásadne sa neodporúča kombinovať Lexaurin s alkoholom (a ďalšími návykovými látkami), ktorý môže jeho účinky nepredvídateľne zvyšovať, a ďalej sa neodporúča podávanie ambulantných pacientov pacientom s ťažkou myasténiou.

Lexaurin
5 (99.26%) 27 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *