Úvod / Liek / Ketof

Ketof

Ketof je liek, ktorý býva niekedy predpisovaný pľúcnymi lekármi alebo alergológmi. Účinnou zložkou tohto lieku je zlúčenina ketotifen (presnejšie ketotifen fumarát).

Princíp

Ketotifén účinkuje podobne ako antihistaminiká a určitými mechanizmami tlmí rozvoj a priebeh zápalovej slizničnej reakcie vrátane alergických reakcií. Účinok zlúčeniny sa objavuje pri pravidelnom užívaní postupne až po niekoľkých týždňoch až mesiacoch liečby.

Využitie

Tento liek je podávaný u astmy k dlhodobej prevencii astmatických záchvatov a okrem toho môže byť liek využitý v prevencii alergickej nádchy. Pri akútnom zhoršení stavu s kašľom a dýchavičnosťou sa liek neodporúča, od toho tu sú celkom iné preparáty.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe sirupu a bežná dávka pre dospelého človeka je 5-10 mililitrov denne. Liek sa nesmie užívať bez odporúčania lekára.

Nevýhody

Ketof nespôsobuje významné vedľajšie účinky, aj keď niekedy sa objavuje pocit sucha v ústach, ospalosť, celkový útlm a motanie hlavy. Tieto príznaky však počas liečby zvyčajne postupne vymiznú.

Ketof
5 (99.23%) 26 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *